"Asteriks u Brytów" || #008 "Asteriks" (1965)


"Na Teutanesa! Czy to Galowie?" 😁

Znam osoby, którym humor Asteriksa wydaje się mocno powtarzalny - na marginesie: znajdźcie mi serię nie idącą w powtórzenia?! - ale nawet, jeżeli tak rzeczywiście jest to ja osobiście nie mam z tym problemu. Pewne gagi, zwroty, gafy czy żarty sytuacyjne wpisały się już na stałe w popkulturę i to nie tylko komiksową, więc... czemu miałby mi przeszkadzać?

Skąd panowie René Goscinny i Alberto Uderzo czerpali inspiracje? Oczywistym się wydaje, że obaj odznaczali się bogatą wyobraźnią, ale czy przypadkiem nie byli także wnikliwymi obserwatorami zmieniającego się świata?


Wydania specjalne przygód Asteriksa - także to prezentujące wizytę słynnych Galów w Brytanii - odpowiadają na te pytania. W prosty i konkretny sposób wyjaśniają czytelnikom do jakich kulturowych i obyczajowych wzorców odwoływali się panowie Goscinny i Uderzo.

Do British Invasion lat sześćdziesiątych? Do brytyjskiej mody i angielskich stereotypów? A jeżeli tak to w jaki sposób owe kwestie były prezentowane w rysunkowej opowieści? Czy twórcy znali umiar czy też bezlitośnie bawili się kosztem swoich sąsiadów? Sugeruję, abyście ocenili sami.


Od siebie dodam, że album "Asteriks u Brytów" to spis tego wszystkiego z czego znani są - i także troszkę wyśmiewani - Wyspiarze.

Kojarzycie angielskich żołnierzy z filmu "Jak rozpętałem II wojnę światową"? Pamiętacie, z jakim spokojem stawali do walki z wrogiem? W tym komiksie słynny, angielski spokój również został zaprezentowany. Podobnie, jak ich wielką miłość do idealnie przystrzyżonych trawników czy niezrozumiała dla reszty świata jazda lewą stroną drogi. Oczywiście, przykładów można by mnożyć. Prawdopodobnie każdy czytelnik wyłapie coś dla siebie.


Polecam? Zdecydowanie! Podejrzewam, że dla części z Was owa historia nie jest obca, ale… nic nie stoi na przeszkodzie, aby do niej wrócić.

Latka lecą a Asteriks i Obeliks nadal śmieszą.
Tak wygląda prawda 🙂

------------------------------
"Asteriks u Brytów"
#307 "Pilote" (09/1965)
napisał: René Goscinny
narysował: Alberto Uderzo
Polskie wydanie: "Asteriks u Brytów" tom 8 [Egmont, 02/2025]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz