[03.1939] "The Wonder Man"

 

Fred Carson pracujący jako inżynier radiowy w IBC wyrusza do ogarniętej wojną Tatonii. Ma towarzyszyć Brendzie, córce szefa, sanitariuszce chcącej zasilić szeregi tamtejszego oddziału Czerwonego Krzyża. Jednym słowem: ma zadbać o jej bezpieczeństwo. I tak się ostatecznie dzieje. Pan Carson bawi się w przyzwoitkę oraz pilnuje aby panna Brenda wróciła do domu cała i zdrowa. Przy okazji powstrzymuje wojenne zapędy generała Attilly oraz wyzwala uciskaną ludność Tatonii.

Lata trzydzieste były prawdziwą wylęgarnią wszelkiej maści superbohaterów, herosów o nadludzkich umiejętnościach. Wydawnictwa dostrzegając szansę łatwego zarobku dosłownie prześcigały się w kreowaniu nowych postaci oraz – co zupełnie zrozumiałe – bardzo uważnie śledziły działania konkurencji. Kiedy w marcu 1939 roku wyszedł pierwszy numer "Wonder Comics" władze National Allied Publications – pieczę nad firmą sprawowali już wówczas Harry Donenfeld oraz Jack Liebowitz – z miejsca oskarżyli Fox Publications o bezczelne kopiowanie postaci Supermana.

I faktycznie. Patrząc na Wonder Mana – Freda Carsona w pełnej odsłonie – nie sposób nie zauważyć licznych podobieństw pomiędzy nim a obrońcą Metropolis. Choć swoje moce zawdzięczał pierścieniowi od tybetańskiego mnicha reszta wyglądała niemalże identycznie. Bohater Willa Eisnera dysponował herkulesową siłą, odznaczał niezwykłą szybkością, potrafił zatrzymywać pociski, przeskakiwać budynki i zaskarbiać wdzięczność potrzebujących. Był kuloodporny, był ideałem superbohatera. Tyle tylko, że nosił czerwono-żółty kostium a jego przygody nie były sygnowane przez National Allied Publications.

Sama historia nie była w jakiś szczególny sposób porywająca i teoretycznie mogła przejść bez echa, Wonder Man mógł przepaść bez wieści. National Allied Publications obawiało się jednak niebezpiecznego procederu. Widząc rosnąca sprzedaż "Action Comics" docierało do nich jak wielkim dobrem może okazać się Superman. Musieli zareagować i zareagowali. Ich spór z Fox Publications był pierwszym w historii komiksu procesem dotyczącym praw autorskich. W kwietniu 1939 roku ukazał się drugi zeszyt "Wonder Comics", ale już bez Wonder Mana. Jego miejsce zajął Yarko the Great, superbohater walczący z niesprawiedliwością przy pomocy magii.


#001 "Wonder Comics. The Wonder Man" vol 1 [03/1939]

Brak polskiego wydania.

Twórca: William Erwin Eisner.










Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Bomba"

Kastylia oczami Palaciosa

"Przesilenie"