Pierwszy człowiek na Księżycu. Historia alternatywna

słówko o albumie "Kosmos"


Nie wyobrażam sobie, aby opowieść o lądowaniu człowieka na Księżycu można było inaczej zaprezentować niż zrobił to Fabien Bedouel w albumie “Kosmos”. Ten francuski artysta - do tej pory kojarzony głównie jako współtwórca historii z czasów Wielkiej Wojny - stawiając na prostotę i minimalizm skutecznie przedstawił to o czym pisał Carl Sagan w jednej ze swoich książek: Kosmos jest tym wszystkim, co jest, kiedykolwiek było lub kiedykolwiek będzie*. Jak bardzo ogromy jest kosmos i zarazem jak bardzo my jesteśli mali względem niego pokazują już początkowe plansze komiksu, przedstawiające lot Apollo 11 w kierunku naturalnego satelity Ziemi, a potwierdza dodatkowo widok naszej planety ze srebrnego globu. Oczywiście, mam świadomość, że podobne obrazy nie stanowią komiksowego novum, ale w zestawieniu z kreską i kolorami Fabiena Bedouela wypadają niesamowicie. Naprawdę można momentami zapomnieć się i dać porwać kosmicznym krajobrazom.


Dla scenarzysty Pata Perny kosmos to jednak nie tylko niezbadany, przytłaczający wielkością obszar, ale także największa arena zmagań Amerykanów z Sowietami. Amerykańsko-radziecki wyścig kosmiczny - jego umowna data to lipiec 1957 roku, kiedy to Związek Radziecki wystrzelił pierwszego sztucznego satelitę Ziemi - bez wątpienia był jednym z najważniejszych obszarów zimnej wojny. I mówiąc to mam na myśli nie tylko jego ogromne znaczenie dla rozwoju militarnego obu mocarstw. Wspomniana rywalizacja, której finałem miało być właśnie lądowanie człowieka na Księżycu, miała również silny wydźwięk propagandowy, który w niniejszym albumie również jest obecny a można dostrzec go chociażby w słowach Michaiła Wułakowa czy postawie radzieckiej astronautów.

“Kosmos” duetu Perna-Bedouel odsłania kulisy jednej z radzieckich misji kosmicznych a dokładnie tej, w wyniku której to Związek Radziecki jako pierwszy sprowadził człowieka na Księżyc. Zaszczytu tego dostąpiła Tatiana Terechmariowa, której to postaci - zaprezentowanej równie oszczędnie co kosmiczna arena wydarzeń - najbliżej do głównego bohatera opowieści. Prawdę powiedziawszy czytając niniejszy komiks nie tyle śledziłem przebieg radzieckiej misji, co właśnie kibicowałem wspomnianej pani major. Nie wiem czy Pat Perna chciał uczynić z niej bohaterkę równą bohaterom filmu Rona Howarda z połowy lat dziewięćdziesiątych, ale trzymałem za nią kciuki do samego końca. Przykuła moją uwagę zwłaszcza swoją determinacją w dążeniu do celu, jak również odwagą w walce o miejsce w świecie mężczyzn.


Pat Perna i Fabien Bedouel swoją alternatywną wizją pierwszego lądowania człowieka na Księżycu skutecznie przykuli moją uwagę i zadbali o odpowiedni poziom emocji do samego końca. Jako osoba od bardzo dawna zafascynowana kosmosem oraz wszystkim co się z nim wiąże bardzo się cieszę, że album “Kosmos” doczekał się polskiego wydania.

____________________
"Kosmos" [2021]
Polski tytuł: "Kosmos"
Scenarzysta: Pat Perna
Ilustrator: Fabien Bedouel
Kolory: Fabien Bedouel
Tłumacz: Ada Wapniarska
Seria: -
Format: 210x280 mm
Liczba stron: 212
Oprawa: twarda
Druk: ["czerń i biel/kolor"]
ISBN-13: 9788367440400
Data wydania: 14 lipiec 2023
Dziękuję wydawnictwu Timof Comics za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

* "Kosmos", Carl Sagan; wyd. Zysk i S-ka, 2016; s.23.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Bomba"

Kastylia oczami Palaciosa

"Przesilenie"