"Czarna Dalia. Prawdziwa historia Elizabeth Short"


Elizabeth Short. Znacie historię tej dziewczyny? Blisko osiemdziesiąt lat temu wyszła z Biltmore Hotel, jednego z najznamienitszych hoteli ówczesnego Miasta Aniołów, a następnie rozpłynęła się w powietrzu. Dosłownie. Dopiero tydzień później - dokładnie 15 stycznia 1947 roku - jej brutalnie okaleczone zwłoki zostały odnalezione. Jak podaje raport policyjny ciało panny Short zostało przepołowione, pozbawione krwi, okolice kostek nosiły ślady krępowania zaś usta 'ozdobiono' uśmiechem z Glasgow. Sprawa jej zniknięcia do dnia dzisiejszego figuruje w policyjnych rejestrach jako nierozwiązana i stale podsyca wyobraźnię twórców. W 2022 roku dwójka artystów - rysownik Florent Maudoux oraz scenarzysta korzystający z pseudonimu Run - zaprezentowała własną wizję tej zadkowej historii. W maju minionego roku wydawnictwo Lost in Time przedstawiło ją polskiemu czytelnikowi.

Od strony czysto fabularnej "Czarnej Dalii" blisko do sumiennie poprowadzonego sprawozdania odsłaniającego zawiłe kulisy życia tytułowej postaci. Twórcy komiksu podeszli do tematu profesjonalnie, zdając sobie sprawę, że nie każdy zna sprawę panny Short. A nawet jeżeli ktoś kojarzy nazwisko to być może nie na tyle dobrze, aby w biegu oraz bez stosownych wyjaśnień bezproblemowo wejść w komiksową opowieść. Stąd też dużo miejsca poświęcili próbie wyjaśnienia, dlaczego Elizabeth Short znalazła się w Los Angeles. W zupełnie obcnym mieście, z dala od rodziny i bliższych przyjaciół. I dlatego również właściwa treść albumu jest systematycznie uzupełniana przez mniej lub bardziej encyklopedyczne notatki, po których widać, że twórcy komiksu odrobili przysłowiową pracę domową oraz wykazali się dużą znajomością tematu. Drobiazgowością, która zaowocowała. Dzięki szczegółowym informacjom zawartym we wspomnianych dodatkach czytelnik płynniej śledzi fabułę, zdarzenia przedstawione w komiksie są klarowniejsze a obraz Elizabeth wyrazistszy.


A skoro jesteśmy przy Czarnej Dalii - ów przydodmek został jej nadany przez szukające sensacji amerykańskie gazety; wcześniej nazywali ją tak bywalcy baru w Long Beach - to mam bardzo mieszane względem niej uczucia. Do pewnego stopnia jej współczuję, widząc w niej postać tragiczną, żyjącą w świecie fantazji i nie potrafiącą tego świata porzucić. Wygląda na osobę dotkniętą potrzebą ciągłego, patologicznego kłamania. Chorą mitomankę nie potrafiącą zaakceptować porażki, osobę naiwną - kilkakrotnie zastanawiałem się jak właściwie wyglądał jej pomysł na sukces - oraz nie potrafiącą podjąć nawet jednej stanowczej decyzji. Z drugiej strony, Elizabeth Short przypomina setki innych młodych dziewczyn, których oczy skrzą się na myśl o karierze w Hollywood. Dziewczyn żyjących na krawędzi, blisko świata show biznesu, ale i blisko groźnego, wielkomiejskiego półświatka. Przez całą historię towarzyszyło mi przekonanie, że dosłownie za chwilę bohaterka zrobi o ten jeden krok za dużo i po prostu przepadnie jak wiele dziewczyn przed nią. Możliwe, że tak się właśnie stało.

Od strony wizualnej album prezentuje się znakomicie. I mówiąc to mam na myśli nie tylko właściwy komiks, ale przede wszystkim wypełnione szczegółami materiały dodatkowe. Widać, że wszystko zostało rozplanowane z głową; informacje uzupełniające opowieść pojawiają się we właściwych momentach niejako dzieląc ją na rozdziały. Na ową całość pan Florent Maudoux nałożył zaś kolorowego ducha lat czterdziestych. Świat Elizabeth Short wypełniają kolorowe neony, nocne kluby, przystojni wojskowi, modne kapelusze, pobudzające zmysły tańce, etc. I choć wszystko to wydaje się puste i miałkie - niczym wiara w łatwą drogę do Hollywood - to jako rysunki, plansze mogące robić za plakaty wypada zadowalająco. Podobnie jak i historia. Bogata w szczegóły i prowadzona z iście kronikarskim zacięciem do samego końca. Brawa!
____________________
"A short Story - La véritable histoire du Dahlia Noir" [2022]
Polski tytuł: "Czarna Dalia. Prawdziwa historia Elizabeth Short"
Scenarzysta: RUN
Rysunki: Florent Maudoux
Kolory: Florent Maudoux, RUN, Hadrien Yannou
Tłumaczenie: Marta Duda-Gryc
Format: 240x320 mm
Liczba stron: 112
Oprawa: twarda
Druk: kolor
ISBN-13: 9788367270366
Data wydania: 31 maj 2023
Dziękuję wydawnictwu Lost in Time za udostępnienie egzemplarza do opinii.
Licznik przeczytanych komiksów: 4/2024**

Opis wydawcy:
Los Angeles, styczeń 1947 roku. Na niezabudowanej działce zostają znalezione okrutnie okaleczone zwłoki młodej kobiety. Zbrodnia, do dziś niewyjaśniona, poruszyła całą Amerykę, rozpalając zbiorową wyobraźnię. Tak narodziła się legenda sprawy "Czarnej Dalii".
 
Siedemdziesiąt pięć lat później wszyscy nadal się zastanawiają, kto mógł ją zabić – jednak w ciągu całego tego okresu samą ofiarą interesowano się bardzo rzadko. Jak wyglądało życie Elizabeth Short, zanim zyskała sławę dzięki swojej śmierci? Aby odpowiedzieć na to trudne pytanie, RUN i Florent Maudoux przeprowadzili skrupulatne śledztwo, oparte na dokumentach, łącząc informacje z ujawnionych akt FBI, doniesień gazet z epoki oraz relacji osób, które lepiej lub gorzej znały Elizabeth.
 
Opowieść ta ukazuje krętą ścieżkę życia Elizabeth Short – od stanu Massachusetts, w którym przyszła na świat, po nieużytek przy South Norton Avenue, na którym znaleziono jej zwłoki – na tle sugestywnej rekonstrukcji realiów Los Angeles lat czterdziestych XX wieku.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Bomba"

Kastylia oczami Palaciosa

"Przesilenie"