"Ścieżki Pana"


"Ścieżki Pana" to jeden z tych tytułów, które ciężko oceniać jeżeli nie do końca potrafimy odnaleźć się w realiach świata zarysowanego w albumie. Nie twierdzę, że trzeba od razu płynnie odnajdywać się w średniowiecznych wydarzeniach ale dobrze byłoby znać choć podstawy. Wiedzieć o ówczesnej randze kościoła katolickiego, znać założenia jedenastowiecznych krucjat, etc. Na pewno owa wiedza ułatwi właściwe rozeznanie w ówczesnej - zaprezentowanej w komiksie - polityczno-religijnej układance a przede wszystkim pomoże w odbiorze historii zebranych w tym albumie.

Pierwsza z historii - "1066 rok. Hastings" - to obraz wydarzeń, które doprowadziły do objęcia tronu angielskiego przez księcia Normandii, Wilhelma. Jak się dobrze zastanowić można tę historię traktować jako kontynuację innego albumu wydanego przez Scream Comics, mianowicie jako uzupełnienie komiksu "Wielkie bitwy morskie. Stamford Bridge". Jednakże, sporo miejsca autorzy historii poświęcili także politycznemu instynktowi przyszłego króla Anglii. To właśnie jego przenikliwość i spryt doświadczonego stratega - a nie wyłącznie rycerskie wywijanie mieczem - pomogły mu ostatecznie pokrzyżować plany brata, uchronić się przed jego zdradą oraz ukrócić działania tych duchownych, którzy ośmielili się podążać ścieżką stojącej w opozycji do królewskiej woli. Dobra historia z ciekawym cliffhangerem. Kładąca podwaliny pod opowieść większą, bardziej rozbudowaną.


W drugim rozdziale - "1119 rok. Miles Christi" - przenosimy się do Jerozolimy a dokładnie do Królestwa Jerozolimskiego, powstałego na skutek wspomnianych wyżej krucjat. Panujący w nim król Baldwin II nie ma jednak powodów do zadowolenia. Granice chrześcijańskiego państewka są bardzo umowne a podstawy władzy bardzo kruche. W takiej oto rzeczywistości poznajemy garstkę dzielnych rycerzy, którzy wyruszają do Jerozolimy aby w tym świętym miejscu złożyć słynną mapę - katolicki artefakt, źródło bratobójczej rywalizacji z rozdziału pierwszego - wskazującą drogę do raju. I tak wygląda główna oś historii, wokół której budowane są wątki poboczne. Jednym z nich jest powstanie zakonu Miles Christi, będącego zalążkiem Templariuszy, których rywalizacja królem Francji Filipem II jest opisana w trzecim rozdziale albumu ["1307 rok. Proces"].


Wątek Miles Christi w mojej ocenie to wątek najciekawszy z całego worka historycznych wątków, oferujący najwięcej czytelniczej frajdy. Dostajemy w nim dobrze skrojone tło historyczne, sporo tajemnic oraz całkiem dużo spisków, intryg o najwyższej randze. To wszystko razem sprawia, że opowieść o Templariuszach momentami bardzo mocno skręca w komiks awanturniczy, co jest jego mocną stroną. Przynajmniej dla mnie. Motyw przewodni także został fajnie przemyślany. Mapa sporządzona przez Leifa Erikssona - wskazująca rzekomo drogę do biblijnego raju - jest punktem, wokół którego kręcącą się wątki poszczególnych rozdziałów ale jest to de facto jedynie fabularny wytrych dający szansę swobodnego opowiadania o danym okresie, zagadnieniu historycznym, np. o pierwszej wyprawie Krzysztofa Kolumba ["1492 rok. Eden"].

"Ścieżki Pana" wydaje przez Scream Comics na początku roku spełniły swoje zadanie. Panowie Fabrice David oraz Gregory Lassablière opowiadali zajmująco przez co album dwustustronicowy połknąłem praktycznie w jeden weekend. Jako czytelnik o historycznym wykształceniu naprawdę dobrze się bawiłem. Życzyłbym sobie więcej albumów o podobnej tematyce.

_______________
"Les Voies du Seigneue" [03/2009-04/2016]
Polski tytuł: "Ścieżki Pana"
Scenarzyści: Fabrice David, Gregory Lassablière
Rysunki: Jaime Calderón
Tłumaczenie: Jacek Bartecki
Format: 240x320 mm
Liczba stron: 204
Oprawa: twarda
ISBN-13: 9788367161947
Data wydania: 8 styczeń 2024
Dziękuję wydawnictwu Scream Comics za udostępnienie egzemplarza do opinii.

Opis wydawcy:
Rok 1066.
Normandia przygotowuje się do jednej z najkrwawszych bitew całego średniowiecza – bitwy, która na zawsze zmieni dzieje Anglii. Odon z Bayeux, przyrodni brat księcia Wilhelma, który stara się zdobyć tajemniczy pergamin, jako pierwszy odkrywa, jak kręte są ścieżki pańskie...

Rok 1119.
Od dwudziestu lat Jerozolima znajduje się w rękach krzyżowców, lecz drogi, które ku niej prowadzą, są wciąż niebezpieczne. Rycerze pragnący powrócić do swoich domostw powoli opuszczają jednak Ziemię Świętą, pozostawiając państwa krzyżowe w trudnej sytuacji militarnej. Tymczasem inna grupa rycerzy zostaje wysłana przez opata Bernarda de Clairvaux, by chronić cenny pergamin. Wkrótce jednak pojmują, że ścieżki pańskie nigdy nie są proste...

Rok 1307.
Zakon templariuszy, dysponując licznymi komandoriami w całym Królestwie Francji oraz ogromnym majątkiem, staje się najpotężniejszą organizacją chrześcijańskiego świata. Król Francji, Filip Piękny, zazdrosny o jej wpływy największy dłużnik zakonu, realizuje plan jego likwidacji, próbując jednocześnie przejąć jedną z największych tajemnic miles Christi.

Rok 1492.
W ręce Krzysztofa Kolumba trafia mapa Winlandii, stworzona wieki wcześniej przez wikingów z Leifem Erikssonem na czele. Dzięki niej oraz własnemu uporowi genueńczyk otwiera wreszcie drzwi do Nowego Świata. Co odkryje za oceanem? Słynny, pożądany Eden czy może owoc niezgody?

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Bomba"

Kastylia oczami Palaciosa

"Przesilenie"