"Thorgal. Kraina Qa"


Ostatnio całkiem dużo czasu poświęcam Thorgalowi ale od razu zaznaczę, że nie ma to nic wspólnego z nową kolekcją od Hachette Polska. Ot, po prostu robię sobie powtórkę i dobrze się przy niej bawię. Wydaje mi się także, że po latach dłuższej przerwy oraz lekturze wielu innych tytułów potrafię lepiej docenić Thorgala, jego znakomitą kreskę i niezwykle bogatą pomysłowość fabularną jego twórców. Pomysłowość wyrażającą się chociażby przez budowanie szczegółowych, dopracowanych opowieści rozpisanych na kilka zeszytów.

Dobrym przykładem zeszytu sprawdzającego się jako sprawne wprowadzenie odkrywające przed czytelnikiem szczegóły aktualnego dramatu jest album "Kraina Qa". Zeszyt przybliżający nam kulisy rywalizacji między Ogotaiem a Tanatlockiem. Dwiema istotami, które przed wiekami przybyły do wspomnianej krainy i z miejsca zostały uznane za potężnych bogów. Może nie jest to historia utrzymana w zawrotnym tempie ale mi osobiście bardzo odpowiada, gdyż dostarcza fajnego, mitotwórczego tła do przyszłych wydarzeń.

Dodatkowo w albumie "Kraina Qa" ponownie spotykamy Kriss de Valnor, która znowu udowadnia jak wielkie pokłady podłości w niej drzemią i jak bardzo potrafi zaleźć za skórę. Na przykład dla naszej pięknej Aaricii, która nieoczekiwanie bierze udział w misji. Bo musicie wiedzieć, że w tym wszystkim chodzi o wielką, pełną niespodzianek misję.
_________________________
"Le Pays Qâ" [1986]
Polski tytuł: "Kraina Qa"
#009 "Thorgal" vol 1 [1989]
Scenarzysta: Jean Van Hamme
Rysownik: Grzegorz Rosiński
Kolory: Grzegorz Rosiński
Tłumacz pierwszego wydania: Tadeusz Markowski
Polskie wydanie: "Kraina Qa" [Orbita 1989], "Kraina Qa" [Egmont 08/2002, 09/2007, 08/2021, 07/2023], "Kraina Qa" [Hachette, 06/2014]

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Bomba"

Kastylia oczami Palaciosa

"Przesilenie"