Kajko i Kokosz. Wojowie, których przedstawiać nie trzeba

 słówko o albumie "Kajko i Kokosz – Złota Kolekcja. Tom 6"


Dosłownie przed paroma tygodniami miałem okazję ponownie przeczytać historie zawarte w albumie "Vahanara!", który to album w czerwcu bieżącego roku ukazał się dzięki Kulturze Gniewu. Podkreślałem wtenczas jak ważne jest promowanie tytułów mających 'swoje latka', gdyż to wyłącznie dzięki nim polski czytelnik żyjący w czasach PRLu mógł z dumą wypinać pierś oraz głosić wszem i wobec, iż Polacy też swój komiks mają. Warto a nawet trzeba o tym przypominać! Poza tym wydawanie albumów promujących dawne - a może lepiej powiedzieć: legendarne? - opowieści oraz oferujących bogatą ilość materiałów dodatkowych zawsze uważałem za ważne z uwagi na materiały w nich zawarte. Jako historyk dwudziestolecia wojennego - zwłaszcza jego sfery społeczno-kulturalnej - doskonale pamiętam z jakim zapałem czytałem dzienniki, listy twórców próbujących oddać w swoich wspomnieniach ducha tamtej epoki. I powiem Wam, że dzisiaj - trzymając z rękach szósty tom Złotej Kolekcji - z podobnym zacięciem śledzę, co mają do powiedzenia osoby współtworzące mit Kajka i Kokosza. Wspaniałe to uczucie.


No dobrze. Gdzie konkretnie leży źródło owych zachwytów? Dla przykładu pan Krzysztof Janicz - osoba sprawująca pieczę nad blogiem Na plasterki!!! - na ponad pięćdziesięciu stronach opowiada nie tylko o Januszu Chriście Twórcy Kajka i Kokosza, ale także Chriście próbującym sił poza światem owych postaci; między innymi w historyjkach tworzonych na potrzeby teatru. Czy opowiada ciekawie? Bardzo. Czy ogranicza się do jednego tematu? Absolutnie nie. Choć momentami jego tekst przypomina zbiór krótkich encyklopedycznych notatek to dla mnie ich wartość jest wręcz nieoceniona. Jestem absolutnie pewien, że samodzielnie nigdy nie miałbym najmniejszych szans na odkrycie tyłu wartych poznania faktów z życia artysty, nie mówiąc o właściwym ich zinterpretowaniu. Prawdopodobnie nigdy też nie znalazłbym czasu na pogłębianie swojej wiedzy na temat twórczości Christy po tym jak artysta zamknął rozdział życia poświęcony przygodom dzielnych wojów. A tak dzięki takim osobom jako pan Krzysztof Janicz i praktykom takim jak wzbogacanie specjalnych albumów rozbudowanymi materiałami dodatkowymi czytelnik ma zawsze możliwość zapoznać się nie tylko z samymi historiami, ale również poznać okoliczności ich powstania. Wiem, że nie mówię niczego odkrywczego. Wiem. Niemniej, trzeba o takich kwestiach wspominać za każdym razem, gdyż w przypadku wydań specjalnych danego tytułu stanowią wielką wartość dodatnią, z którą każdy fan danej serii powinien się zapoznać.


Jeżeli zaś chodzi o zamieszczone w tym tomie historie to dla nikogo nie powinny one być zaskoczeniem. Każdy kto choć raz miał przyjemność śledzić przygody Kajka i Kokosza znajdzie w nich coś dla siebie. Tego jestem całkowicie pewien. Nie brakuje w nich dowcipu charakterystycznego dla opowieści Christy, odniesień do absurdów Polski Ludowej - jednak, aby je zrozumieć trzeba choć trochę orientować się jak wyglądała polska rzeczywistość powiedzmy... końca lat osiemdziesiątych - oraz oczywiście tytułowej dwójki bohaterów, których po prostu nie sposób nie lubić. Chyba trudno o bardziej rozpoznawalnych polskich bohaterów komiksowych. Może mogliby rywalizować z nimi Tytus, Romek i A'Tomek, ale tylko 'może'.

Przygody Kajka i Kokosza polecam każdemu, bo jak powiedziałem kilka linijek wcześniej: każdy - także starzy historycy chcący posłuchać o świecie wydawniczym w Polsce Ludowej 😉 - znajdzie w nich coś dla siebie. Nawet jeżeli nie mieliście z nimi wcześniej styczności to bez trudu odnajdziecie się w ich barwnym świecie i zrozumiecie zasady w nim obowiązujące. Może przemawia przeze mnie zbytnia pewność starego fana serii, ale nie umiem inaczej mówić o owej serii niż w samych superlatywach. Ten typ tak ma i nic tego zmieni.
____________________
"Dzień Śmiechały" [1984]
"Srebrny denar" [1984]
"W krainie borostworów" [1987]
"Mirmił w opałach" [1990]

"Ramki i kontury - Masz rację, wodzu, to już nie potrwa długo!" [Krzysztof Janicz]
"Suplement - Filmy, których nie było" [Krzysztof Janicz]
Tytuł albumu: "Kajko i Kokosz. Złota Kolekcja" Tom 6
Scenarzysta: Janusz Christa
Rysunki: Janusz Christa
Seria: Kajko i Kokosz
Format: 216x285 mm
Liczba stron: 264
Oprawa: twarda
Druk: ["kolor"]
ISBN-13: 9788328149878
Data wydania: 26 lipiec 2023
Dziękuję wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Bomba"

Kastylia oczami Palaciosa

"Przesilenie"